Výsledky a zhrnutie desiateho kola MBL s prvou výhrou Lastovičiek
28 Január 2020
v rubrikách: MBL , Správy

Vo štvrtok 23. 01. 2020 sa odohrali tri ďalšie zápasy MBL, voľno malo na programe Okolo pol druhej a bolo zaujímavé sledovať, ako dopadnú zápasy ich súperov o prvé miesto. Tak ako vždy, ponúkame prehľad všetkých zápasov s drobnými štatistikami, ako aj vyhlásenie najlepšieho strelca kola a MVP kola.

Najlepší strelec
O Miroslavovi Mátychovi sa píše v boji o strelca kola už odkedy obliekol dres Lastovičiek. Vo víťaznom zápase proti Wafliam sa opäť prezentoval skvelým výkonom a zostrelil svojho súpera 32 bodmi. Zdatne mu sekundoval Marcel Madaj z Fish Five, ten dopomohol k výhre svojho tímu nad Pro A-teamom. Dávid Novosádek hrá to, čo Wafle potrebujú, dáva body a pomáha aj v obrane. Žiaľ, ani jeho 25 bodov nestačilo na výhru. RIP City bolo rozbehnuté, rovnako aj Martin Tragor, ktorý dal 24 bodov, no i napriek tomu prehre v predĺžení nezabránil.

MVP kola
Výhra v predĺžení, dobré vodcovské schopnosti a prevzatie zodpovednosti na seba. Presne tieto atribúty má nositeľ MVP desiateho kola, ktorého netreba veľmi predstavovať. Viliam Ridzoň doviedol svoj tím do víťazného konca proti rozbehnutému RIP City. Zdatne mu sekundoval spoluhráč Peter Ondro, na ktorého sa mohli spoliehať najmä v podkošovom priestore. Z druhej strany vypichneme Martina Tragora, ktorý ťahal svoj tím za ďalším víťazstvom. Žiaľ, tento raz to nevyšlo.

Bublle Waffle PD team – Lastovičky
Lastovičky aj Waffle ťahali za sebou dlhú šnúru prehier a o to viac sa bojovalo o výhru. Prvá štvrtina bola ešte vyrovnaná, obrany boli otvorené a hráči sa dopúšťali častých faulov. V druhej štvrtine však trio Lukašík, Mátych a Javurek dalo zabrať Wafliam ako v obrane, tak aj v útoku. Súperovi veľa nedovolili, nebyť trojky v závere, udržali by ich pod desať bodov. Sami pritom dali 21 bodov. V tretej štvrtine sa váhy opäť vyrovnali a oba tímy si dávali v obrane veľký pozor. Lastovičky išli do poslednej štvrtiny s dvanásťbodovým vedením a črtala sa prvá výhra pre tento tím. To, o čo sa snažili Lastovičky už veľmi dlho, prišlo. Zopakovali výkon z druhej štvrtiny, ktorá skončila rovnakým rozdielom a prvýkrát vyhrali.
Konečný výsledok - 58:79 (21:23,12:21,14:14,12:21)
Bublle Waffle PD Team:
Novosádek 25, Kováč Martin a Barniak po 12, Záhradar 6, Šauša 3 ( Záhradar I., Miletič, Riška a Pipíška po 0)
Lastovičky:
Mátych 32, Javurek 24, Lukašík 10, Sýkora 4, Patriček 2 (Stoličný 3, Kaán a Lukačka po 2)
Trojky: 6-7 Fauly: 10–11 TH: 18/12 (67%) – 12/6 (50%)
Rozhodovali: Uhrin

Alpia Reality – RIP City
Zápas kola, od ktorého sa veľa čakalo a všetko sa splnilo do bodky. Očakával sa súboj o každú loptu, na oboch stranách sú veľmi kvalitní hráči. V prvom polčase si súperi nič nedarovali. Obrany boli pevné ako skala a Alpia si vybudovala na polčas len dvojbodový náskok. V tretej štvrtine sa však niečo v obrane RIP City zmenilo. Menšia koncentrácia a krátky výpadok streľby posadil Alpiu na koňa. Tá išla do poslednej časti hry už s desaťbodovým náskokom. Posledná štvrtina bola ako z najlepšej ligy sveta, v ktorej je možné všetko. RIP City sa zomklo, dovolili dať súperovi len trinásť bodov, sami nastrieľali 23 a vyrovnali stav na 63:63. Prvýkrát sa v MBL predlžovalo. Každý dával pozor na pohyb protihráča, boj o každý centimeter palubovky a o každú loptu ukázal, že je v zápase možné všetko. Alpia so skúsenosťami Viliama Ridzoňa a Petra Ondra ukočírovala toto predĺženie, ktoré bolo síce chudobné na body, no nebolo chudobné na akcie, ktoré by zdvihli zo stoličky nie jedného fanúšika vyhrala, k čomu jej pomohli aj dobré reakcie vedúceho družstva Branislava Barcíka.
Konečný výsledok - 71:68 pp (19:17,12:12,19:11,13:23,8:5)
Alpia Reality:
Ondro 22, Ridzoň 19, Ďurčo 14, Drozd a Rais po 6 ( Fabiš a Polerecký po 2, Popelka a Keller po 0)
RIP City:
Tragor 24, Gális 17, Helbich 6, Suja 3, Švec 2 ( Boór 12, Kundla 4, Michalka 0)
Trojky: 8-2 Fauly: 18–21 TH: 27/17 (18%) – 27/13 (48%)

Fish Five Ráztočno – Pro A-team
Posledný zápas večera bol zaujímavý z dvoch aspektov. Prvým bol, že Pro A-team mal dve výhry za sebou, druhým, že Fish Five máva kolísavé výkony. Zápas začal klasicky úvodnou oťukávačkou a rozbiehal sa veľmi pomaly. Potom však „Ráztočania“ nedovolili hrať klasickú hru Pro A-teamu a dostali ich z rytmu. V druhej štvrtine sme mali možnosť vidieť veľa nepresných zakončení, z ktorých pramenili rýchle protiútoky. Pro A-team znížil náskok o jeden bodík, ale mal pred sebou ďalší polčas. Marcela Madaja netreba špeciálne predstavovať, jeho podkošová hra, ku ktorej sa pridalo dobré premieňanie trestných hodov zaručili „Ráztočanom“ pohodu. Tú si vytvorili málo priepustnou obranou, dovolili dať len deväť bodov a odstavili najväčšiu zbraň súpera, trojbodovú streľbu. Pro A-team nemal v poslednej štvrtine čo stratiť, snažil sa dotiahnuť na súpera, ale vždy, keď zaznamenali kôš, súper im odpovedal štyrmi trojkami v rade. Poslednú štvrtinu kontroloval Juraj Klátik ako vedúci družstva a mohol byť s prejavom svojho tímu spokojný, nakoľko si pripísali ďalšiu výhru.
Konečný výsledok - 78:49 (20:11,16:17,23:9,19:12)
Fish Five Ráztočno:
Madaj 26, Ficel 19, Jonas 12, Hájsky 10, Rumpli 0 ( Ďurčovič 6, Klátik M. 3, Meliško 2, Klátik J. 0)
Pro A-team:
Hromada 14, Kubovič 12, Lukačka 10, Papp 9, Krč 4 ( Ondriš, Bartuš P. Kouřimský a Bartoš po 0)
Trojky: 8-1 Fauly: 10–17 TH: 18/6 (33%) – 8/4 (50%)

Pohľad na kolo:
V desiatom kole nám padlo opäť nad štyristo bodov, hralo sa predĺženie a kolo sme zakončili momentálne dokopy 403 bodmi. Na úvod večera sme dostali najlepší možný štart. Lastovičky si po ôsmich zápasoch konečne odnášajú výhru a neostávajú bez zápisu v kolónke výhier. Ďalšia prehra v podaní Bublle Waffle je ťažká rana pre mentalitu tímu, ktorý má vyššie ciele. Momentálne ich čaká voľno, ktoré padne vhod na poradu a prebrania možností, ako prelomiť šesťzápasovú šnúru prehier. RIP City v posledných štyroch vystúpeniach pod deravými košmi MBL-ky nepoznalo príchuť prehry a tímu Okolo pol druhej pohrozili, že ich môžu z trónu zosadiť. Nanešťastie pre RIP City, prišiel Viliam Ridzoň s Petrom Ondrom a Alpia im neumožnila posunúť sa v tabuľke. Práve tá Alpia, ktorá prehrala s Okolo pol druhej a teraz potvrdila, že v najlepšej štvorke nesmie chýbať, keď v predĺžení porazila svojho súpera. Fish Five Ráztočno strieda výhru s prehrou a platilo to aj tentokrát. Ich súper Pro A-team to tento ročník na „Klátikovcov“ nevie a po dvoch slušne odohratých zápasoch prišla opäť prehra. Odčiniť to môžu všetky tímy v ďalších zápasoch, ale najskôr nás čaká týždenná prestávka a prinesieme vám opäť zaujímavý článok plný čísiel.

Všetky informácie o MBL nájdete na stránke www.sbkha.sk, Facebooku: ŠBK Handlová a na Instagrame: ŠBK Handlová, kde nájdete vždy tie najčerstvejšie novinky.
Autor: Ivan Morvay
Korekcia: Michaela Ňochová