Výsledky a zhrnutie 14. kola MBL
10 Marec 2020
v rubrikách: Správy, Novinky, MBL
Základná časť MBL je za nami. Prebehlo štrnásť dramatických kôl a práve v tomto poslednom sa rozhodovalo, ktoré tímy sa umiestnia na druhom až štvrtom mieste.
Najlepší strelec
Luky Demeter dal túto sezónu v priemere 21 bodov na zápas. V štrnástom kole si pripísal 29 bodov, ktoré pomohli jeho tímu k prvej stobodovej výhre. V tesnom závese za ním sa s 26 bodmi nachádzal Peter Pipíška z RIP City a tímový kolega z Okolo pol druhej, Ján Kováčik, ktorý nasúkal Wafliam 25 bodov.

MVP kola
Podľa nás si honor najlepšieho hráča toto kolo zaslúži Ján „Kovo“ Kováčik. Hráč, ktorý túto sezónu pokoril prvú stobodovú hranicu, v zápase ukázal, že je platný ako v útoku, tak aj v obrane. Jeho prihrávky si našli vždy cieľ a mohol sa radovať tak z ďalšej výhry svojho tímu.

Alpia Reality – Fish Five Ráztočno
Rozhodujúci súboj o druhé miesto, v ktorom sa napätie dalo krájať. Úvod patril nervozite a celá prvá štvrtina sa niesla v rovnakom duchu, tímy sa preťahovali o vedenie. V druhej časti hry však začal úradovať na perimetri Marek Jonas spolu s Jurajom Klátikom a víťazné misky váh naklonili na svoju stranu. V bodovo najplodnejšej štvrtine nám padlo až päťdesiatosem bodov a išlo sa na krátku polčasovú prestávku. Po pauze medzi polčasmi nastalo mierne zvoľnenie tempa, Fish Five si držalo pohodlne vedenie. V poslednej štvrtine mali viac príležitostí na skórovanie hráči z Ráztočna, čo využili a náskok opäť zvýšili. Najmä druhá štvrtina rozhodla tento zápas, nič na ňom nezmenili ani dobré výkony Ridzoňa a Ondra.
Konečný výsledok - 62:82 (15:17,16:42,10:13,16:23)
Alpia Reality:
Ridzoň 15, Ondro 12, Fabiš 11, Ďručo 9, Rais 8 (Keller 3, Chalupis a Drzod po 2, pOlerecký a Popelka po 0)
Fish Five Ráztočno:
Madaj 22, Nedeliak 16, Jonas 15, Ficeľ 14, Ďurčo 2 (Klátik J 13,. Meliško, Hájsky a Klátik M. po 0)
Trojky: 3-10 Fauly: 17–10 TH: 16/8 (50%) – 25/15 (60%)
Rozhodovali: Ondrej Haviar

RIP City – Lastovičky
Tento zápas bol z pohľadu RIP City veľmi dôležitý, najmä, ak sa chceli vyhnúť zápasu s tímom Okolo pol druhej v semifinále. Práve prvá štvrtina bola kľúčom k úspechu, položili v nej základy dôležitého víťazstva. V ostatných štvrtinách boli Lastovičky vyrovnaným súperom, žiaľ, prvú štvrtinu neodčinili a po šnúre štyroch vyhratých zápasov končia sezónu prehrou. RIP City môže tešiť, že si po roku opäť zahrajú proti Fish Five, nakoľko sa umiestnili na tretej priečke v tabuľke.
Konečný výsledok - 78:46 (22:8,19:17,13:13,24:8)
RIP City:
Pipíška 26, Tragor 17, Švec 13, Suja 7, Gális 6 (Kundla 5, Hájek 4, Chríbik, Helbich a Čecho po 0)
Lastovičky:
Mátych 20, Vojtek 16, Javurek 4, Kaán a Sýkora po 2 (Daubner 2,Gašpierka, Chlpek, Lukačka, Patriček a Stoličný po 0)
Trojky: 6-4 Fauly: 13–14 TH: 12/10 (83%) – 16/8 (50%)

Okolo pol druhej – Bublle Waffle PD team
Okolo pol druhej malo prvé miesto isté, ale aj ich čakala posledná prekážka v podobe Bublle Waffle. V prvej štvrtine bol súper húževnatý a držal si štvorbodový rozdiel. V krátkej prestávke si povedali hráči okolo Jána Hlivu, ako budú hrať druhú štvrtinu a ich cieľ sa im podaril. Nasúkali 25 bodov a k tomu postavili pod košom stenu, obdržali len šesť bodov. Povzbudení domáci búšili do svojho súpera aj v tretej časti, ako sa len dalo, štvrtinu zakončili výsledkom 71:36. Spanilá cesta za prvým pokorením stobodovej hranice začala. Dirigentom tejto štvrtiny bol najlepší strelec Luky Demeter a MVP kola, Janči „Kovo“ Kováčik, ktorí spolu získali mnoho lôpt, ich tím skóroval vďaka rýchlym protiútokom. A práve „Kovo“ bol tým hráčom, ktorý osem sekúnd pred koncom zakončil práve jeden z mnohých rýchlych protiútokov, stanovil tak konečné skóre stretnutia a uzavrel zároveň základnú časť MBL.
Konečný výsledok - 100:47 (23:19,25:6,23:11,29:11)
Okolo pol druhej:
Demeter 29, Kováčik 25, Haviar 18, Hliva 10, Jány 9 (Dolinský 6, Fulajtár 3)
Bublle Waffle PD team:
Kováč 18, Novosádek 15, Zahradár P 8, Zahradár I. 4, Šauša 2 (Riška a Miletič po 0)
Trojky: 10-3 Fauly: 2–9 TH: 14/5 (36%) – 0/0 (0%)

Pohľad na kolo
Máme za sebou kolo, ktoré nám vnieslo viac svetla do nasadenia tímov do Play Off, ale hlavne nám uzavrelo základnú časť. Tej sa budeme podrobne venovať v treťom vydaní MBL v číslach. Pokorila sa prvá stobodová hranica, padlo celkom 415 bodov a nebola núdzu o pekné kombinácie. Okolo pol druhej zaznamenalo desiatu výhru, naopak Wafle predĺžili hrozivú sériu bez výhry na deväť zápasov. Teraz na tímy čaká dvojtýždenný oddych, počas ktorého sa môžu pripraviť na ďalšie zápasy nadstavbovej časti a Play off.

Všetky informácie o MBL nájdete na stránke www.sbkha.sk, Facebooku: ŠBK Handlová a na Instagrame: ŠBK Handlová, kde nájdete vždy tie najčerstvejšie novinky.
Autor: Ivan Morvay